RESULTS – MAS-Wrestling Competition WORLD CUP 1st Stage

0
24
On photo - Olexander Lashyn - Ukraine's Strongest Man!
MAS Wrestling with Olexander Lashyn - Ukraine's Strongest Man!

Results are in:

1. Victor Kalibabchuk (Russia)

2. Evgeny Sivcev (Russia)

3. Yury Vasilev (Russia)

4. Anatoly Shmirev (Russia)

5. Anatoly Bajushev (Russia)

6. Fedor Fedorov (Russia)

7. Sergey Andejchenko (Russia)

8. Oleksandr Lashyn (Ukraine)

9. Rolands Gulbis (Latvia)

10. Gunnar Gimbutis (Estonia)

11. Alexej Usov (Russia)

12. Radion Sucman (Moldova)

Next step – 2nd stage of World Cup of Mas-wrestling – Absolute World Championship will be in Yakutsk, Russia on 6th July 2012.

Total prizes will be $20,000 US Dollars



(Article courtesy of Vladislav Redkin.)

The first stage of the 2012 MAS-Wrestling World Cup is being held this Sunday 10 of June in Moscow.

On photo - Olexander Lashyn - Ukraine's Strongest Man!
MAS Wrestling with Olexander Lashyn - Ukraine's Strongest Man!

MAS-WRESTLING (mas = stick in yakut language)

This ancient traditional sport from Yakutia is nowadays very popular in Russia.

Although looking quite simple, mas-wrestling is a unique form of strongman contest, which demands great muscular strength from the hands, legs, back, and abdominals.

Participants taking part in mas-wrestling competitions sit in front of each other, prop their feet against the board that divides the competition area and tug on a wooden stick, making sure to keep it parallel to the propping board.

Victory is declared when a contestant manages to pull his opponent over the board and keep the stick in his hands.

International MAS-Wrestling Federation.

List of athletes:

1. Rolands Gulbis – Latvia

2. Oleksandr Lasyn – Ukraine

3. Vjacheslav Astapenkov – Belarus

4. Gunnar Gimbutas – Estonia

5. Vostan Gevorgjan – Armenia

6. Dalius Ziminskas – Lithuania

7. Anatoly Baishev – Yakut – Russia

8. Evgeny Sivcev – Yakut – Russia

9. Fedor Fedorov – – Yakut – Russia

10. Victor Kolibabchuk – Russia

11. Jury Vasiljev – Russia

12. Maxim Rudenko – Russia

13. Sergey Andrejchenko – Russia

14. Zurab Kiknavalidze – Georgia

15. Alexander Usov – Russia

The next stages will be on:

  • 6th July in  Yakut – Russia
  • November – Russia.
  • Final – UAE!!

New kind of event, new faces, new places!